Skip to content

48 Sylvia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2013

Property Information

Block147.58
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
70%
Improvement Value:$66,900
30%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,540+1.0%
2024$5,486+5.9%
2023$5,180-0.1%
2022$5,187+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10116, Page 1022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5453, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1978