Skip to content

109 Albert DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2013

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 25, 2003

Property Information

Block147.59
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,166
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,400
40%
Improvement Value:$239,900
60%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,922+1.0%
2024$9,826+5.9%
2023$9,279-0.1%
2022$9,291+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 11375, Page 1

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5210, Page 755