Skip to content

24 Albert DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$526,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block147.59
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,191
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,200
64%
Improvement Value:$87,800
36%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,559+1.1%
2024$5,500+6.5%
2023$5,166-0.1%
2022$5,173+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$526,000
Sq Ft1,191DeedBook 19879, Page 1004Recorded12/18/2024

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5520, Page 485

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 4868, Page 32

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4487, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1966