Skip to content

4 Albert DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$225,500
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block147.59
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
69%
Improvement Value:$70,800
31%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,669+1.0%
2024$5,614+5.9%
2023$5,301+1.9%
2022$5,203+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,500
Sq Ft828DeedBook 17910, Page 1383Recorded6/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1975