Skip to content

37 Albert DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 15, 2002

Property Information

Block147.59
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,521
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
39%
Improvement Value:$244,400
61%
Total Assessment$400,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,697+1.0%
2024$9,601+6.1%
2023$9,052-0.1%
2022$9,064+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10773, Page 1053