Skip to content

72 Florence LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1966

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 24, 2019

Property Information

Block147.60
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,088
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
53%
Improvement Value:$141,200
47%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+1.0%
2024$7,168+5.9%
2023$6,769-0.1%
2022$6,777+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,088DeedBook 17741, Page 1407Recorded1/6/2020

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4272, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1966