Skip to content

27 Florence LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2015

Property Information

Block147.60
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,353
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
56%
Improvement Value:$121,100
44%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,885+1.0%
2024$6,819+5.9%
2023$6,439-0.1%
2022$6,447+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10407, Page 109

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10068, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1969