Skip to content

908 Jane DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Mar 15, 2002

Property Information

Block147.61
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
78%
Improvement Value:$44,100
22%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,973+1.0%
2024$4,925+5.9%
2023$4,651-0.1%
2022$4,657+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 10788, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1967