Skip to content

916 Jane DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 2, 1989

Property Information

Block147.61
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,122
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
63%
Improvement Value:$90,100
37%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,116+1.0%
2024$6,057+5.9%
2023$5,719-0.1%
2022$5,726+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4788, Page 538

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4443, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1967