Skip to content

909 Jane DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block147.61
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,088
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,500
69%
Improvement Value:$71,600
31%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,689+1.0%
2024$5,634+5.9%
2023$5,320-0.1%
2022$5,327+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,088DeedBook 20158, Page 305Recorded10/8/2025

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 5234, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1967