Skip to content

65 Charles BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 16, 1999

Property Information

Block147.62
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,773
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
42%
Improvement Value:$203,400
58%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,641+1.0%
2024$8,557+5.9%
2023$8,081-0.1%
2022$8,091+1.4%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5727, Page 782

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5514, Page 378

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4875, Page 632