Skip to content

104 Lawrence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2023

Last Sale Price
$933,300
Last Sale Date
Jan 20, 2023

Property Information

Block147.63
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,217
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,400
26%
Improvement Value:$399,800
74%
Total Assessment$541,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,438+1.0%
2024$13,308+295.8%
2023$3,362-23.4%
2022$4,388+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$933,300
Sq Ft2,217DeedBook 19286, Page 1513Recorded1/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$159,900
Sq Ft858DeedBook 17886, Page 495Recorded5/13/2020