Skip to content

105 Lawrence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2022

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block147.63
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,019
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,400
27%
Improvement Value:$390,300
73%
Total Assessment$531,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,202+1.0%
2024$13,075+284.1%
2023$3,404-17.2%
2022$4,111+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft2,019DeedBook 18997, Page 592Recorded4/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft616DeedBook 17999, Page 619Recorded8/7/2020

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10092, Page 1491

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 4984, Page 143