Skip to content

140 Patty LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2024

Property Information

Block147.64
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage840
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,400
70%
Improvement Value:$67,700
30%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,639+1.0%
2024$5,584+5.9%
2023$5,273-0.1%
2022$5,280+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13588, Page 982

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5572, Page 846

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4850, Page 290

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4590, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1967