Skip to content

108 Patty LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2023

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 7, 2017

Property Information

Block147.64
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
26%
Improvement Value:$445,000
74%
Total Assessment$601,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,928+1.0%
2024$14,784+181.7%
2023$5,248-0.1%
2022$5,255+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 16775, Page 78Recorded6/20/2017

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 13978, Page 533

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 10122, Page 468

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5087, Page 596

Property Sale

Sale
$72,000