Skip to content

125 Charles BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 8, 2002

Property Information

Block147.65
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,614
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
55%
Improvement Value:$118,400
45%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,530+1.0%
2024$6,467+5.9%
2023$6,107-0.1%
2022$6,115+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 10807, Page 1144

Property Built

Built

Year Built: 1967