Skip to content

147 Morton DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block147.65
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,088
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
63%
Improvement Value:$91,700
37%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+1.0%
2024$6,096+7.2%
2023$5,689-0.1%
2022$5,696+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,088DeedBook 18725, Page 1885Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5004, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1967