Skip to content

119 Morton DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 16, 1997

Property Information

Block147.65
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
75%
Improvement Value:$51,200
25%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,150+1.0%
2024$5,100+4.5%
2023$4,879-0.1%
2022$4,885+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5472, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1967