Skip to content

112 Morton DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 15, 1997

Property Information

Block147.65
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,036
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
63%
Improvement Value:$90,300
37%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,121+1.0%
2024$6,061+26.8%
2023$4,781-0.1%
2022$4,787+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5472, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1967