Skip to content

75 Morton DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 11, 2005

Property Information

Block147.66
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class17
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,773
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,700
40%
Improvement Value:$224,500
60%
Total Assessment$374,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,291+1.0%
2024$9,202+5.9%
2023$8,689-0.1%
2022$8,700+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12557, Page 432

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5746, Page 75

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4365, Page 126