Skip to content

71 Morton DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2017

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 6, 2016

Property Information

Block147.66
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
37%
Improvement Value:$268,400
63%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,575+1.0%
2024$10,473+5.9%
2023$9,889-0.1%
2022$9,902+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 16292, Page 1578Recorded1/15/2016

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12449, Page 1830