Skip to content

70 Morton DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block147.66
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,918
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
39%
Improvement Value:$240,200
61%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,699+1.0%
2024$9,605+5.9%
2023$9,070-0.1%
2022$9,081+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5514, Page 813