Skip to content

114 Charles BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block147.67
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,882
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
34%
Improvement Value:$262,400
66%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,870+1.0%
2024$9,775+6.1%
2023$9,209-0.1%
2022$9,221+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 17697, Page 812Recorded11/27/2019