Skip to content

83 Patty LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2009

Property Information

Block147.67
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,700
45%
Improvement Value:$182,700
55%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+1.0%
2024$8,125+5.9%
2023$7,672-0.1%
2022$7,682+1.4%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 10052, Page 1639

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5292, Page 665

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4688, Page 153