Skip to content

79 Patty LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block147.67
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,931
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,900
41%
Improvement Value:$210,100
59%
Total Assessment$356,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,839+2.7%
2024$8,604+5.9%
2023$8,125-0.1%
2022$8,135+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15252, Page 1829

Property Built

Built

Year Built: 1971