Skip to content

34 Lawrence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1971

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 11, 1987

Property Information

Block147.68
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,112
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
64%
Improvement Value:$93,900
36%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,223+1.0%
2024$6,161+6.2%
2023$5,803-0.1%
2022$5,811+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4585, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1971