Skip to content

38 Lawrence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block147.68
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,227
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,200
58%
Improvement Value:$112,300
42%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,717+1.0%
2024$6,652+5.9%
2023$6,281-0.1%
2022$6,289+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10619, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1971