Skip to content

50 Lawrence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1970

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block147.68
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,138
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,900
61%
Improvement Value:$95,200
39%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+1.0%
2024$6,052+5.9%
2023$5,714-0.1%
2022$5,722+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4389, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1970