Skip to content

58 Lawrence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1970

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 17, 2024

Property Information

Block147.68
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
63%
Improvement Value:$87,600
37%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,887+1.0%
2024$5,830+5.9%
2023$5,505-0.1%
2022$5,513+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,350DeedBook 19726, Page 178Recorded7/3/2024

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 15777, Page 731Recorded4/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1970