Skip to content

86 Lawrence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1968

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block147.68
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage888
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,900
65%
Improvement Value:$77,300
35%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,542+1.0%
2024$5,488+5.9%
2023$5,183-0.1%
2022$5,189+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12035, Page 1280

Property Built

Built

Year Built: 1968