Skip to content

19 Jeteemale DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1971

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 2, 2007

Property Information

Block147.69
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage4,906
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
29%
Improvement Value:$450,100
71%
Total Assessment$633,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,490+1.0%
2024$15,338+6.0%
2023$14,469-0.1%
2022$14,488+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 13803, Page 448

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12468, Page 1674

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5026, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1971