Skip to content

849 Jane DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block147.70
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
61%
Improvement Value:$96,900
39%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+1.0%
2024$6,118+5.9%
2023$5,777-0.1%
2022$5,785+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$384,000
DeedBook 13255, Page 288

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5737, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1972