Skip to content

131 William Cook BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Date
Oct 13, 2007

Property Information

Block147.70
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
57%
Improvement Value:$133,700
43%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,722+1.0%
2024$7,647+5.9%
2023$7,221-0.1%
2022$7,231+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13945, Page 1702

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5734, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1975