Skip to content

135 William Cook BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block147.70
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class17
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage3,111
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
38%
Improvement Value:$296,000
62%
Total Assessment$478,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,881+2.6%
2024$11,577+5.9%
2023$10,932-0.1%
2022$10,946+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14764, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1975