Skip to content

147 William Cook BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 24, 2009

Property Information

Block147.70
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,865
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
53%
Improvement Value:$161,800
47%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,549+1.0%
2024$8,466+5.9%
2023$7,995-0.1%
2022$8,005+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 14471, Page 143

Property Sale

Sale
$539,000
DeedBook 12902, Page 887

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5709, Page 599

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4481, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1975