Skip to content

869 Jane DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1971

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Jun 4, 1997

Property Information

Block147.70
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,602
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
57%
Improvement Value:$113,200
43%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,332+1.0%
2024$6,269+6.1%
2023$5,906-0.1%
2022$5,914+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5476, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1971