Skip to content

140 William Cook BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2019

Property Information

Block147.71
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,935
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
52%
Improvement Value:$171,500
48%
Total Assessment$354,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,790+1.0%
2024$8,705+5.9%
2023$8,220-0.1%
2022$8,231+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5328, Page 82

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4412, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1975