Skip to content

120 William Cook BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
May 28, 2003

Property Information

Block147.71
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,360
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
59%
Improvement Value:$126,900
41%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,682+1.0%
2024$7,608+5.0%
2023$7,249-0.1%
2022$7,259+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$336,000
DeedBook 11504, Page 1612

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 5657, Page 250

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5175, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1975