Skip to content

775 Jane DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 31, 1983

Property Information

Block147.71
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,216
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
57%
Improvement Value:$136,900
43%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931+1.0%
2024$7,854+6.1%
2023$7,403-0.1%
2022$7,412+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4161, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1977