Skip to content

124 Emily DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block147.72
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,712
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,800
49%
Improvement Value:$201,400
51%
Total Assessment$394,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,788+1.0%
2024$9,693+5.9%
2023$9,153-0.1%
2022$9,165+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 12153, Page 1058

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5758, Page 526

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5025, Page 606

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4311, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1975