Skip to content

100 Emily DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 1996

Property Information

Block147.72
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
47%
Improvement Value:$168,400
53%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931+0.4%
2024$7,901+5.9%
2023$7,461-0.1%
2022$7,470+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976