Skip to content

128 Emily DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2010

Property Information

Block147.72
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,506
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
55%
Improvement Value:$158,500
45%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,748+1.0%
2024$8,663+8.4%
2023$7,992-0.1%
2022$8,003+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 10527, Page 1664

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4459, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1975