Skip to content

124 Lee DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$1,260,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block147.73
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,929
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,200
44%
Improvement Value:$263,000
56%
Total Assessment$466,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,576+1.0%
2024$11,464+5.9%
2023$10,825-0.1%
2022$10,839+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,260,000
Sq Ft2,929DeedBook 20235, Page 747Recorded12/23/2025

Property Sale

Sale
$216,500
DeedBook 10070, Page 211

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 5232, Page 310

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4917, Page 231

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4323, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1975