Skip to content

104 Gilbert DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 14, 1986

Property Information

Block147.74
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,538
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
55%
Improvement Value:$147,000
45%
Total Assessment$329,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,181+1.0%
2024$8,102+5.9%
2023$7,651-0.1%
2022$7,661+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4415, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1976