Skip to content

153 Rodman DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block147.74
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,674
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
34%
Improvement Value:$298,500
66%
Total Assessment$454,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,293+52.2%
2024$7,421+5.9%
2023$7,008-0.1%
2022$7,017+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 16894, Page 147Recorded10/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1976