Skip to content

113 Gilbert DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block147.74
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,488
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
58%
Improvement Value:$133,900
42%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$6,990+1.5%
2021$6,887+0.6%
2020$6,844+2.6%
2019$6,670+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976