Skip to content

160 Rodman DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block147.75
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,204
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,400
51%
Improvement Value:$180,600
49%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,063+1.0%
2024$8,975+5.9%
2023$8,473-0.1%
2022$8,484+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 17325, Page 1808Recorded12/11/2018

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 12263, Page 1499

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5437, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1977