Skip to content

140 Rodman DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block147.75
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,712
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
55%
Improvement Value:$151,800
45%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,333+1.0%
2024$8,252+5.9%
2023$7,793-0.1%
2022$7,803+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 16828, Page 1705Recorded8/8/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5619, Page 561

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5322, Page 479

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5168, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1976