Skip to content

132 Rodman DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block147.75
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
54%
Improvement Value:$157,900
46%
Total Assessment$341,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,484+1.0%
2024$8,402+5.9%
2023$7,934-0.1%
2022$7,945+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 14836, Page 1218

Property Sale

Sale
$147,250
DeedBook 5733, Page 795

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5591, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1976