Skip to content

747 Jane DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2006

Property Information

Block147.75
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,394
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,600
58%
Improvement Value:$111,300
42%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,377+1.0%
2024$6,313+6.1%
2023$5,947-0.1%
2022$5,955+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5271, Page 225

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4773, Page 487

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4429, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1986